Sok od bazge

Sok od bazge kojega su pripremili naši učenici

Sok od bazge kojega su pripremili naši učenici

Prolazeći Đakovštinom u proljeće, možemo u šarenilu boja vidjeti koprive, maslačak, divlju ružu, kamilicu ili bazgu. Sve su to samonikle biljke koje su poznate po svojoj ljekovitosti. Stoga napravimo lijek, sok od bazge, koji potiče izlučivanje vode iz organizma, čisti želudac od viška kiseline, te olakšava iskašljavanje i pomaže kod bolesti dišnoga sustava, bronhitisa i astme. Agroturistički tehničari predlažu ovaj jednostavan recept.

Namirnice za 6 litara soka:

50 cvjetova bazge
5 l vode
4 limuna
3 kg šećera
1 žlica limunove kiseline
1 konzervans

Priprema:
U veću posudu stavite cvjetove bazge da stoje 24 sata s izrezanim limunom i limunovom kiselinom. Kroz gazu procijedite dobiveni sok i u njega dodajte šećer i konzervans, prokuhajte te ulijte u boce.

Skip to content