Na današnji dan prije 128 godina osnovana je Šegrtska škola u Đakovu

Naša je škola započela s radom davne 1887. godine pod imenom Šegrtska škola te je kroz povijest više puta mijenjala ime.

U zbirci starih knjiga u našoj školskoj knjižnici nalazi se i knjiga Školstvo u Hrvatskoj i Slavoniji od njegova početka do konca god. 1895. : uz prijegled humanitarnih  i kulturnih zavoda : sastavljeno po službenim podacima prigodom milenijske izložbe u Budimpešti 1896. Tiskana je u Zagrebu 1896. godine, a nakladnik je Kraljevska hrvatsko-slavonsko-dalmatinska zemaljska vlada. Na 564 stranice opisuje se školstvo u našim krajevima, a četvrto poglavlje, od 104. do 128. stranice, nosi naziv Šegrtske škole.

Među ostalim, naveden je i točan datum osnivanja Šegrtske škole u Đakovu: 23. siječnja 1887.

Osim ove, u našoj školskoj knjižnici postoji još 6 knjiga iz 19. stoljeća. Sve će biti izložene na prigodnoj izložbi koja će se održati sljedeći tjedan u okviru programa obilježavanja Dana škole.

Klikom na skenirane stranice koje se nalaze ispod ovoga teksta, možete ih povećati i izoštriti te saznati nešto više o osnivanju i uzdržavanju šegrtskih škola u 19. stoljeću.

 

Skip to content