2. Stručni skup Međužupanijskog vijeća, podsektor Prehrana

Stručni skupu MŽSV, obrazovni sektor Poljoprivreda, prehrana i veterina, područje rada prehrana, prehrambena tehnologija i poznavanje robe održan je 01.06.2019. u Đakovu u našoj školi.

Teme skupa i predavači:

  1. Nova hrvatska škola i važnost strukovnog obrazovanja- „Modernizacija i opremanje školskog poljoprivrednog dobra s pripadajućim praktikumima, u cilju promocije i jačanja kompetencija strukovnih zanimanja u poljoprivredi“– predstavljanje projekta: Sanja Malević, dipl.mag.agr., prof. savjetnik, Srednja strukovna škola Antuna Horvata, Đakovo, predstavila je Projekt
  1. Čitanje i poticanje čitanja- međusektorsko povezivanje i suradnja s drugim institucijama na području poticanja čitanja-projekt „Iz knjige na stol“.- predstavljanje i analiza projekta i njegovih benefita: Maja Breulj, dipl.ing., prof. savjetnik, Srednja strukovna škola Antuna Horvata, Đakovo
  2. Hrvatski autohtoni prehrambeni proizvodi zaštićeni u EU- predavanje: Mirjana Boloban, dipl.ing., prof. mentor, Srednja škola “ Stjepan Ivšić“ Orahovica
  3. Matematika i hrana-predavanje: Snježana Koturić, dipl.ing., prof. mentor., Srednja škola Ilok
  4. Good food-good mood-hrana za raspoloženje-predavanje: Samira Hranić, dipl.ing., prof. mentor, Srednja strukovna škola Marko Babić, Vukovar
  5. Barske mješavine za ugodno druženje-predavanje i radionica: Kristijan Gudlin, univ.bacc.oec., strukovni nastavnik, Srednje strukovne škole Antuna Horvata, Đakovo
  6. Povezanost škole i gospodarstva i uloga podsektora prehrane u budućnosti-predavanje: Maja Breulj,dipl.ing., prof. savjetnik, Srednja strukovna škola Antuna Horvata, Đakovo
  7. Promocija strukovnih zanimanja – „WorldSkills Croatia 2019.“- Državno natjecanje učenika strukovnih škola Republike Hrvatske u disciplini „Pekarstvo“-izviješće: Maja Breulj,dipl.ing., prof. savjetnik, Srednja strukovna škola Antuna Horvata, Đakovo

Nastavnica Sanja Malević, dip.mag.agr., prof. savjetnik predstavila je Projekt koji je realiziran u našoj Školi, te opremu koja je kupljena za opremanje različitih praktikuma iz podsektora poljoprivreda s napomenom da kupljenu opremu mogu koristiti i druge struke u školi iz različitih predmeta s ciljem unapređenja nastave i stjecanja potrebnih kompetencija učenika.

Voditeljica MŽSV Maja Breulj, dipl. ing., prof. savjetnik objasnila je nastavnicima zašto je uvrštena tema: Čitanje i poticanje čitanja.  Na prijedlog Ministarstva kulture Vlada Republike Hrvatske usvojila 2. studenoga 2017. Nacionalnu strategiju poticanja čitanja. U Akcijskom planu 2018. Nacionalne strategije poticanja čitanja Agencija za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih navedeno je u specifičnom cilju: 1.4. Poticati međusektorsko povezivanje i suradnju svih institucionalnih i izvaninstitucionalnih sudionika na području poticanja čitanja. Naša Škola pridružila se obilježavanju Mjeseca hrvatske knjige u Gradskoj knjižnici i čitaonici Đakovo gdje je predstavljen projekt „IZ KNJIGE NA STOL”, odnosno 7 radionica koje će se realizirati tijekom školske godine 2018./2019. Projekt su osmislile nastavnice Dubravka Scharmitzer i Sanja Andrić, a u realizaciji su sudjelovali učenici 1.K razreda i učenici iz različitih osnovnih škola. Ovo je bio primjer kako se mogu povezati različiti sudionici na lokalnoj razini u poticanju čitanja.

Nastavnica Mirjana Boloban, dipl.ing., prof. mentor iz Srednje škole “ Stjepan Ivšić“ Orahovica održala je predavanje o Hrvatskim autohtoni prehrambenim proizvodima zaštićenim u EU, te objasnila proceduru registracije proizvoda, s osvrtom da se imamo s čim pohvaliti.

Matematika i hrana – bilo je jako zanimljivo predavanje kolegice Snježane Koturić, dipl.ing., prof. mentor iz Srednje škole Ilok u kojem je objasnila povezanost matematike i hrane , broja pi i  Fibonaccijevog niza koji je prisutan kod životinja, biljaka i ljudi.

A za dobro raspoloženje pobrinula se nastavnica Samira Hranić, dipl.ing., prof. mentor iz Srednje strukovne škole Marko Babić, Vukovar koja je održala predavanje pod nazivom Good food-good mood-hrana za raspoloženje. Objasnila je kako hrana može utjecati na raspoloženje čovjeka kroz lučenje različitih hormona.

Nastavnik Kristijan Gudlin, univ. bacc. oec., strukovni nastavnik iz Srednje strukovne škole Antuna Horvata, Đakovo objasnio je izradu barskih mješavina i održao radionicu, te motivirao nastavnike MŽSV da sami pokušaju izraditi barsku mješavinu i koktele za ugodno druženje.

Kratko izviješće o provedenom Državnom natjecanju učenika strukovnih škola Republike Hrvatske-„WorldSkills Croatia 2019.“- u disciplini „Pekarstvo“ dali su nastavnici-mentori koji susudjelovali na natjecanju s učenicima.

Bilo je to još jedno lijepo poticajno druženje na kojem se moglo naučiti i saznati nešto novo i razmijeniti mišljenja što potvrđuju evaluacijski listići nastavnika.

Skip to content