Projekt „Ojačavanje populacije europske crvene vjeverice u Gradu Đakovu“ u kojemu je sudjelovala naša škola

Škola je tijekom ove godine bila uključena u projekt Grada Đakova i Zagrebačkog zoološkog vrta pod nazivom „Ojačavanje populacije europske crvene vjeverice u Gradu Đakovu“, s ciljem revitaliziranja populacije crvenih vjeverica u Strossmayerovom perivoju.

Crvena vjeverica (lat. Sciurus vulgaris) biljojed je koji naseljava listopadne i crnogorične šume te urbana područja. Većinom se hrani plodovima i sjemenkama kao što su žirovi, orasi, lješnjaci, voće, povrće… Vjeverice u jesen pojačano skupljaju plodove i sjemenke te ih zatrpavaju u zemlju i spremaju u šupljine drveća kako bi imali hranu za zimski period. Cilj ovog projekta bio je povratak tj. ponovno naseljavanje crvene vjeverice u Đakovo. Ojačavanje populacije vjeverica u prirodi pomaže uspostavljanju prirodne ravnoteže, edukaciji građana o važnosti očuvanja prirode i zaštiti životinja te vraćanju životinjskih vrsta u njihova prirodna staništa. U projekt su bili uključeni nastavnici i učenici naše škole,  a predvodili su ga nastavnici Josip Huđek, Darko Rajković i Jadranka Mergeduš. Glavni zadatak naše škole bio je izgraditi adekvatnu nastambu za vjeverice koja će biti postavljena u Strossmayerov perivoj. Voditelj projekta, nastavnik Josip Huđek, s učenicima stolarske struke izradio je i montirao drvenu nastambu za vjeverice, a nastavnik Darko Rajković s učenicima strojobravarske struke izradio je metalne dijelove za nastambu. Ovaj tjedan u nastambu su naseljene prve dvije vjeverice. One će tu provesti određeno vrijeme i privikavati se na novu sredinu, a nakon toga, u proljeće iduće godine, bit će puštene da se slobodno kreću po parku.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Kratak video s vjevericama u svojoj nastambi pogledajte OVDJE.

Tekst: Jadranka Mergeduš

Fotografije i video: Josip Huđek

Skip to content