U Trnavi održana završna konferencija triju projekata: Pronađeni u prijevodu, Putovima paprike i Pinna nobilis
Naša škola i Ugostiteljsko-turistička škola iz Osijeka u suradnji sa Strukovnom školom iz Gospića i Srednjom školom braće Radića iz Kaštela, provele su završnu konferenciju za tri projekta: “PRONAĐENI U PRIJEVODU”, “PUTOVIMA PAPRIKE” i “PINNA NOBILIS”, financiranih putem Javnog poziva Ministarstva turizma i sporta strukovnim, umjetničkim i srednjim umjetnicima. mješovitim školama za PROMOCIJU I JAČANJE KOMPETENCIJA STRUKOVNIH I UMJETNIČKIH ZANIMANJA ZA TURIZAM u 2024. Konferencija je održana u Agro-turističkom praktikumu i vinogradu naše škole u Trnavi kod Đakova.
Projekt „Pronađeni u prijevodu“ temeljio se na kulturološkoj činjenici prvog reda – da je prvi svjetski prijevod jednog od najpopularnijih njemačkih književnika Karla Maya (1842-1912) objavljen 1880. u Vukovaru, a autor je prijevoda đakovački književnik Nikola Tordinac (1858-1888), što je zabilježeno ne samo u rodnoj kući Karla Maya – Karl May Hausu u Ernsthal Hohsteinu i Muzeju Karla Maya u njemačkom Radebelu kod Dresdene, već je relevantna činjenica u svjetskim razmjerima. Nije čudno što su se filmovi po romanima Karla Maya s velikim turističkim potencijalom snimali upravo u Hrvatskoj, u Lici i Dalmaciji. Stoga su logični partneri u projektu strukovne škole iz Tordinčeva Đakova i Gospića, iz Winetuova (Karl Mayeva) divljeg zapada koji i danas privlači turiste. Ovaj projekt istraživao je povezanost kulturnih i jezičnih mostova kroz turizam, s ciljem jačanja lokalne turističke ponude Đakova i Gospića. Pridruženi partneri projekta koji su također dali svoj obol ovom pothvatu bili su: Turistička zajednica grada Đakova, Osnovna škola Vladimir Nazor, Osnovna škola Ivan Goran Kovačić, Osnovna škola Josipa Antuna Ćolnića Đakovo, Osnovna škola “Ivana Brlić Mažuranić” Strizivojna, Osnovna škola Satnica Đakovačka, Ee libris -obrt za poučavanje talijanskog jezika, Croatica nonprofit kft., Budimpešta, Društvo hrvatskih književnika Ogranak Slavonskobaranjsko-srijemski, Matični klub-Hrvatski ovčar, Turistička zajednica grada Gospića.
Projekt Pronađeni u prijevodu, nastavlja se na nagrađeni projekt Arheolozi Jučerašnjeg svijeta, kao logičan nastavak istraživanja zajedničke kulturne i umjetničke baštine Hrvatske sa zemljama zajedničkog srednjoeuropskog kulturnog prostora, posebno Austrije, Bavarske, Sjeverne Italije, Mađarske, predstavili su ravnatelj Mirko Ćurić, voditeljica projekta Marija Katilović, voditeljica keramičarskih radionica u sklopu projekta Zvjezdana Bogdan te kao poseban gost Blago Petric predsjednik Matičnog kluba Hrvatski ovčar Đakovo, jer je ova autohtona pasmina bila predmet istraživanja unutar projekta.
Predstavljena je programska brošura koju su uredili Mihael Kelbas i Marija Katilović te niz promidžbenih video zapisa sa svih etapa projekta koje je izradila školska filmska družina, koja je nedavno dobila 1900 eura za svoj rad od Hrvatskog filmskog saveza. Naglasak je također stavljen na projektne aktivnosti Strukovne škole Gospić, koje su provedene jednim dijelom na lokacijama na kojima su snimljeni filmovi Karla Maya.
Nastavnice Zvjezdana Bogdan i Barbara Markulić s učenicima su predstavile suvenire s motivima hrvatskog ovčara, popularnog “bujtara”, a članovi Hrvatskog matičnog ovčara demonstrirali su ljepotu i sposobnosti ove autohtone pasmine. Održana je također i radionica koju su vodili naši učenici slastičari uz mentorstvo nastavnice Nevenke Kokalović: „Izrada slastice Schillerlocken“.
Posebno zanimljiva bila je radionica izrade jela na otvorenoj vatri pod vodstvom chefa Ivana Đukića u kojoj su također sudjelovali učenici kuharskog smjera i pripremili jela prema jelovniku koji je nastao kroz ovaj projekt.
JELOVNIK
SLAVONSKI FINGERFOOD
Zalogajni sendvići raznih okusa
***
TRADICIONALNI PERKELT OD PILETINE
Tjestenina sa svježim sirom i prženom slaninom
***
VRATINA IZ KOTLOVINE
krumpir iz kotlovine
Projekt Pinna nobils u kojem je naša škola bila partner Srednjoj školi braće Radića predstavio je koordinator Darko Rajković, koji je s učenicima strojobravarske struke osmislio projekt kojem je u središtu zaštićena i ugrožena plemenita školjka čiji je oblik bio prijedlog za maketu, a kasnije i za izvedenu perisku, višu od 3 metra, koja osim uporabne i ekološke vrijednosti ima i onu estetsku. Đakovačka periska isporučena je u kaštelansku školu i sada čeka svoje mjesto na nekoj od kaštelanskih plaža ili pred nekim od turističkih objekata. Sve je to predstavio koordinator Rajković s učenicima na koherenciji već i u emisiji Radio Đakova, jer je ovaj projekt izazvao veliku pozornost javnosti.
Projekt u kojem smo bili partneri, „Putovima paprike“ također je u Trnavi imao svoju završnu konferenciju. Najprije se prisutnima obratio ravnatelj UTŠ Osijek Andrej Kristek, a projekt i rezultate projekta predstavili su koordinatori: Martina Leko,Ivan Kelava, Domagoj Bujadinović i Marija Katilović. Vidljivi rezultati projekta su: osmišljeni Slavonski hot dog, Slavonska pralina s mljevenom ljutom paprikom i mapiranje puteva paprike po Baranji. U sklopu završne konferencije održana je i radionica izrade Slavonskog hot doga i Slavonske praline, koju su vodili učenici naše škole i UTŠ Osijek, a gosti i posjetitelji mogli su na kraju kušati ove proizvode.
Završnoj konferenciji projekata nazočili su i mnogi gosti: pročelnica Upravnog odjela za obrazovanje u OBŽ Miranda Glavaš – Kul, ravnatelj Osnovne škole “Vladimira Nazora” Đakovo, Andrija Šušak, ravnateljica Gradske knjižnice i čitaonice Đakovo Kristina Svalina, načelnica općine Trnava, Irena Mikić Brezina, dužnosnik općine Trnava i vinar Hrvoje Lukačević, učenici naše škole i učenici Ugostiteljsko-turističke škole Osijek.
Izvještaj sastavila: Marija Katilović, dipl. ing.